ELEKTROMONTÁŽE, FOTOVOLTAIKA, HROMOSVODY,REVIZE, CCTV, EZS, SÁDROKARTÓNY...
Na českém trhu působíme od roku 1993 a uskutečňujeme montáže a dodávky jak ve státních institucích, tak i v soukromém sektoru. Realizujeme novostavby i rekonstrukce. Oblast působnosti firmy jsou především střední Čechy, ovšem vzdálenost pro nás není překážkou. Cílem naší společnosti je poskytovat služby nejvyšší kvality. To se nám, doufáme, daří… Přesvědčte se! |
ELEKTRO REVIMONT |
31.12.2020
Hledáme kolegy do týmu!
30.12.2020
Přejeme Vám do nového roku 2021!
3.1.2018
Spustili jsme nový web pro EZS a CCTV.
Více info zde.
Elektrické zabezpečovací systémy slouží k vyhlášení poplachu při narušení objektu a především k jeho včasnému hlášení do místa obsluhy, aby bylo možné provést přiměřený zásah.
Detektory – čidla
Detektory slouží k rozeznání vniku pachatele do objektu. Rozlišují se do několika skupin:
Volby, druh a umístění detektorů se volí podle stupně zabezpečen a zkušeností technika, provádějícího návrh. Přitom se vždy vychází z bezpečnostního posouzení objektu
Centrální jednotky a ovládací klávesnice
Detektory v systému jsou zapojeny do centrální jednotky, která zajišťuje jejich zálohované napájení a především vyhlášení poplachu. Ovládání se děje většinou pomocí klávesnice, která signalizuje všechny stavy systému, včetně poruch.
Systémy jsou často děleny na samostatně ovládané části. Zvláštností není zapnutí na noc u rodinných domů nebo automatické ovládání společné chodby, na které sídlí více nájemníků nebo firem.
Systémům vybudovaným kabelově jsou dnes rovnocennými partnery systémy bezdrátové. Zde se kabely objeví pouze při napojení na rozvod elektrické energie nebo na telefonní linku. Často je to jediné řešení u objektů v exklusivním interiérem.
Signalizace poplachu
Tato zařízení jsou nejdůležitější částí systému. Pouze na jejich vhodné volbě a spolehlivosti závisí včasné předání poplachové informace a přiměřený zásah.
Pro lokální signalizaci se používají vnitřní a venkovní sirény.Ty jsou dnes všechny zálohované vlastním akumulátorem, jejich součástí je maják a jsou ukryty ve dvojitém nerezavějícím krytu. Používají se však pouze v oblastech, kde má tato signalizace svůj účel.
Důležité je dálkové vyrozumění o poplachu. Využívají se pevné telefonní linky,GSM síť mobilních telefonů nebo bezdrátové spojení na zvláště určených kmitočtech. Nabízená zařízení předají zprávu buď na mobilní či pevné telefony nebo na Pulty Centrální Ochrany. Rychlý zásah na objektu pak zajišťuje výjezdová skupina bezpečnostní agentury či policie.
Napojení pevnou telefonní linkou je samozřejmě zranitelné.
Kromě těchto již klasických zařízení se objevují i zvláštnosti, např. zamlžovací aparáty (zaplní prostor v několika vteřinách dezorientující mlhou) nebo samostříly.
Pravidelná údržba a servis
Zabezpečovací systémy nelze spolehlivě provozovat bez pravidelných zkoušek a revizí předepsaných normou. Ty by měly provádět pouze kvalifikované firmy (jakou je i naše) podle stanovených postupů.
EZS (1.1)
Elektronický zabezpečovací systém se skládá z několika základních a několika doplňkových prvků.
Mozkem každého zabezpečovacího systému je ústředna. Ta vyhodnocuje veškeré signály ze snímačů a ovládacích zařízení a na základě jejich analýzy a v souladu s naprogramováním rozhoduje o vyhlášení poplachu.
K 80 % vloupání dojde překonáním vchodových dveří. Proto je ochrana vstupu nejpodstatnější. Dveře by měly být především chráněny mechanickým zámkem, aby nemohlo dojít k jejich snadnému otevření. Samozřejmě, že čím je zámek složitější, více odolá. O indikaci otevření dveří se postará magnetický detektor. Ten upozorní ústřednu, že došlo k otevření dveří a ústředna většinou čeká na odjištění systému. Pokud nedojde k odjištění během nastavené doby, dojde k vyhlášení poplachu narušení objektu.
Systém EZS se aktivuje a deaktivuje pomocí klávesnice zadáním několikamístného vstupního kódu.Klávesnice také slouží k veškerému nastavení systému dle přání zákazníka.Instalujeme dvě hlavní varianty klávesnic.Pouze se signálkami LED nebo s LCD displejem,který je uživatelsky příjemnější.
Akustický detektor rozbití skla
Podobným způsobem jako vstupní dveře lze zajistit všechny vstupy do objektu, tj. všechny dveře a okna. Pro detekci rozbití skleněné výplně se dnes používají akustické detektory rozbití skla. Tyto snímače jsou umístěny v místnosti, kde jsou skleněné výplně, a jsou schopny vysoce přesně detekovat rozbití skla. Kvalitní snímače jsou přitom zcela imunní vůči jiným podobným zvukům a jejich citlivost se dá nastavit. Magnetické detektory a detektory rozbití skla zabezpečují základní plášťovou ochranu objektu.
Pro kvalitní ochranu vnitřních prostor před narušiteli se používají především infrapasivní snímače (tzv. PIR snímače). Tyto detektory jsou schopny na základě analýzy teplot v místnosti spolehlivě detekovat pohyb člověka v prostoru. Pro různé aplikace se používají PIR snímače s odlišnou charakteristikou, například vhodné pro standardní prostory, pro dlouhé úzké chodby nebo snímače imunní menším živočichům.
Standardem u systémů EZS je také ochrana objektů před nebezpečím požáru nebo výbuchu. Ke včasné detekci požáru se používají ionizační, optické nebo tepelné požární snímače. Nejpoužívanější hlásiče jsou ionizační, které velice rychle a spolehlivě detekují zvýšený výskyt kouře v místnosti a vynikají také příznivou cenou. Standardně mají v sobě zabudovanou sirénku, která dokáže v nebezpečí zalarmovat obyvatele.
Pokud se k topení nebo vaření používá plyn, mělo by být samozřejmostí použití detektoru úniku plynu. Nejmodernější typy umožňují detekci všech druhů výbušných plynů a v případě zvýšení koncentrace plynu nad nastavenou bezpečnou mez aktivují zabezpečovací systém. Zároveň lokálně signalizují nebezpečí sirénkou a umožňují též automatické uzavření přívodu plynu v případě nebezpečí.
Vnitřní interiérové sirény mají vysoký pronikavý zvuk a jejich hlavním cílem je odradit pachatele. Ze zkušenosti vyplývá, že pokud je pachatel překvapen ječivým zvukem sirény, ve většině případů se dá okamžitě na útěk.
Venkovní sirény mají naopak za úkol v případě poplachu přilákat pozornost sousedů nebo kolemjdoucích. K tomu účelu bývá výkonná siréna doplněna intenzivním blikačem. Protože venku umístěná siréna může být lehce zranitelná, je při jejím výběru nutné dbát na důkladné mechanické provedení. Nejmodernější sirény skrývají pod venkovním plastovým pláštěm chránícím před povětrnostními vlivy ještě další ocelový kryt. Samozřejmostí je také použití vlastního vnitřního akumulátoru, který dovede napájet sirénu v okamžiku, kdy se pachatel pokusí sirénu odpojit od vedení k ústředně nebo přímo odtrhnout ze zdi.
Aby se informace o poplachu dostala okamžitě i k majiteli bytu používají se komunikátory využívající buď pevné telefonní linky nebo sítě mobilních operátorů. Je-li k dispozici pevná linka, lze využít automatické telefonní volače. Tyto přístroje mohou stát samostatně nebo být i součástí zabezpečovací ústředny. Jsou připojeny k telefonní zásuvce a k telefonu. V případě poplachu si automaticky uvolní telefonní linku a začnou vytáčet uživatelem nastavená telefonní čísla (na pevnou linku, mobil nebo pager) a přehrávat na ně hlasovou zprávu, kterou si uživatel sám nahrál do paměti.
Pevná telefonní linka může být ale pro pachatele snadno narušitelná. Chcete-li zvýšit bezpečnost přenosu informace o poplachu nebo není-li v místě instalace EZS přivedena telefonní linka, je možné využít GSM brány pro přenos hlasové nebo textové poplachové informace sítí GSM. Největší jistotu pak poskytuje GPRS připojení na pult centralizované ochrany. Zde je spojení s objektem prakticky nepřetržitě monitorováno a v případě poplachu je zajištěn zásah profesionálů přímo v místě instalace. Je to rozhodně bezpečnější a účinnější než pokusy zadržet pachatele vlastními silami.
Při výběru systému je třeba především vycházet z toho, že systém EZS má za úkol chránit váš majetek v řádově vyšších hodnotách. Proto musíte mít jistotu, že se na váš zabezpečovací systém můžete spolehnout. Asi by nikoho nenapadlo kupovat poplachovou ústřednu na tržišti, ale ani nákup v supermarketech není tím nejlepším řešením.
ALEXOR
Je možné si také vybrat plně bezdrátový systém,který uvítají především majitelé již postavených objektů.Více informací zde.
Při poptávce systému EZS se ujistěte, zda je výrobek atestován dle normy pro systémy EZS ČSN EN 50131-1 případně i schválen Českou asociací pojišťoven. Pokud systém používá některá rádiová nebo telekomunikační zařízení, potom musí mít zároveň i atest ČTÚ. Tato schválení jsou určitou zárukou kvality EZS a výrazně Vám usnadní jednání s pojišťovnami o akceptaci zabezpečení objektu.
![]() | Webdesign V. Chalupník - Redakční systém ServisDMS 3.10 | Všechna práva vyhrazena ELEKTRO REVIMONT |